Ekologická produkce - definice a cíle
Hlavním posláním ekologické produkce je zavádět takové sysémy hospodaření, které mají minimální dopad na životní prostředí. Základními rysy jsou: zákaz používání pesticidů a umělých hnojiv, komplexnost pohledu na agroekosystém, důraz na kvalitu potravin.
Pro ekologickou produkci (EP) či ekologické zemědělství nalezneme řadu synonym, jež více či méně znamenají totéž, a používány jsou poměrně liberálně. Kromě EP se setkáme s bioprodukcí, ekoprodukcí, biozemědělstvím, organickým zemědělstvím, s organickou produkcí. V respektovaných zahraničních zdrojích (např. IFOAM) jsou upřednostňovány poslední 2 uvedené termíny, které pocházejí z anglických spojení "organic agriculture", "organic farming" a "organic production". V názvu "organický" je asi více vystižen jeden ze stěžejních principů EP - péče o půdu. U nás je v běžné komunikaci spíš vžit termín "ekologická produkce", event. zkratky "eko" a "bio".
Ekologické zemědělství je takový způsob hospodaření, který bere ohled na přírodní trofické vztahy a umožňuje tak produkovat vysoce kvalitní a hodnotné potraviny. Není zde povoleno používání průmyslových hnojiv, syntetických pesticidů, herbicidů, růstových regulátorů a geneticky modifikovaných organismů. Jeho prioritou je tedy kvalita, nikoli kvantita produkce. Je založené na zásadách etičtějšího přístupu vůči chovaným zvířatům, ochrany životního prostředí, šetření neobnovitelných zdrojů, ochraně zdraví populace, udržení biodiverzity (rozmanitosti rostlinných a živočišných druhů), ale i na udržení zaměstnanosti v zemědělství a na venkově. Ekologické zemědělství je jedním z prostředků trvale udržitelného rozvoje a od roku 1994 integrováno do zemědělské politiky EU.
Velký důraz je kladen na přirozenou půdní úrodnost a zdravou půdu. Předpokládá se, že v půdním horizontu se odehrává řada procesů ovlivňujících zdravotní stav a odolnost rostlin. Další prioritou je druhová pestrost organismů v prostředí, kde se zemědělská činnost uskutečňuje. Mnoho problémů v ochraně může zčásti nebo i zcela řešit dostatečně rozvinutá entomofauna, bohatá na přirozené nepřátele škůdců. Přesto jsou přímé zásahy nezbytné - alespoň v ovocných výsadbách se bez nich většinou neobejdeme, pokud je cílem vypěstovat kvalitní ovoce. Používat však lze výhradně produkty a postupy, které nejsou v rozporu s posláním ekologického zemědělství, tj. biopreparáty a přípravky na přírodní bázi. Jejich účinnost však nebývá vždy tak razantní jako u jejich chemických protějšků, takže ošetření vyžadují větší pečlivost, někdy i vyšší frekvenci postřiků. Většinou musíme s určitými ztrátami kvantity i kvality (vzhledu) počítat, avšak při dobré péči a špičkové technologii lze dosáhnout i výsledků srovnatelných s integrovanou nebo konvenční produkcí.